سپهرغرب، گروه گردشگری: آبشارهای هفت‌گانه‌ لرستان هرساله هزاران نفر را به‌خود می‌خوانند. دانه‌های الماسی آب‌سفید و بزم‌‍‌ آب‌وصخره در بیشه گردشگران را سخاوتمندانه میزبانی می‌کنند.

آبشارهای استان لرستان از جاذبه‌هایی هستند که سهولت دسترسی و مسیر مناسب از آن‌ها جاذبه‌هایی پر گردشگر به‌وجود آورده است. جاذبه‌هایی که تابستان و بهار و پاییز ندارد، هر فصلی آماده میزبانی گردشگران است.

از آب‌سفید الیگودرز گرفته تا بیشه دورود هرکدام با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود گردشگران را از استان‌های مختلف به‌خود جذب می‌کنند.

در استان لرستان بیش از ۳۳ رودخانه دائمی، جریان دارد و همین امر موجب به‌وجود آمدن مرتفع‌ترین آبشار، زیباترین آبشار ایران و عروس آبشارها در این استان شده است. به‌نوعی هر جا رودخانه به پرتگاه صخره‌ای رسیده، دست به خلق صحنه‌ای زیبا زده و با همدستی آب و صخره جاذبه‌ای کم‌نظیر رقم خورده است.

نکته حائز اهمیت در مورد آبشارهای استان لرستان دسترسی آسان به این جاذبه‌ها است تا بسیاری از مردم تعطیلات آخر هفته برای داشتن سفری کوتاه باروبندیل سفر به مقصد این آبشارها ببندند.

۵۰ آبشار کوچک و بزرگ، ۷ آبشار مشهور

در حال حاضر بالغ‌بر ۵۰ آبشار بزرگ و کوچک در پهنه استان لرستان وجود دارد که بخش عمده‌ای از این آبشارها در مسیر رودخانه‌های این استان قرارگرفته‌اند. این در حالی است که آبشارهای هفتگانه لرستان هرکدام در نوع خود آبشارهای منحصربه‌فردی هستند که شاید نتوان مانند آن‌ها را در دیگر نقاط کشور مشاهده کرد.

آبشار شوی یا تله زنگ در حد فاصل بین لرستان و خوزستان، آبشار بیشه، آبشار آب‌سفید، آبشار نوژیان، آبشار چکان، آبشار سرکانه، آبشار وارک و آبشار افرینه، ازجمله آبشارهای لرستان هستند که هرکدام زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود رادارند.

آبشار شوی، زیباترین آبشار ایران

آبشار شوی یا تله زنگ در نزدیکی مرز استان خوزستان و لرستان و در بین کوه‌های سر تنگ شوی، در حوالی روستای شوی و در ۱۰ کیلومتری ایستگاه راه‌آهن واقع‌ شده است. این آبشار که به‌قولی زیباترین آبشار ایران محسوب می‌شود، آبشاری زیبا ودلنشین است که از غاری بیرون می‌آید و از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود.

ارتفاع آبشار ۱۰۰ متر و عرض آن ۴۰ متر است که زیبایی و چشم‌اندازی کم‌نظیر را به طبیعت اطراف خود بخشیده است. از سوی دیگر اطراف این آبشار زیبا مملو از درختان بلوط، بادام و پوشش گیاهی بسیار مناسب و دیدنی است.

نزدیک‌ترین مسیر دسترسی به این آبشار در مرز خوزستان از طریق ایستگاه راه‌آهن تله‌زنگ از شهرستان دورود و روستای شوی است.

در فصول مختلف سال از سراسر کشور، مردم علاقمند برای تفریح به این آبشار منحصر به فرد روی می‌آورند و بخشی از اوقات خود را پیرامون زیبای آن سپری می‌کنند.

گفتنی است این آبشار در گویش محلی به طاف شوی معروف است و راه دسترسی به آن از طریق ایستگاه راه آهن تله زنگ است.

آبشار بیشه، تبلور زیبایی

آبشار بیشه یکی از آبشارهای زیبای استان لرستان و ایران است. این آبشار در دل کوه‌های زاگرس در شهرستان دورود قرارگرفته است و فاصله آن تا شهر دورود ۳۵ کیلومتر است.

این آبشار در کنار راه‌آهن تهران – خوزستان و در نزدیکی ایستگاه بیشه قرارگرفته و ازاین‌رو هرساله در ایام مختلف سال پذیرای مسافران زیادی از جای‌جای کشورمان است.

آبشار بیشه با چشم‌اندازی زیبا، یکی از نادرترین و زیباترین آبشارهای استان لرستان است. ارتفاع آبشار ۴۸ متر تا نقطه برخورد با زمین است و ۱۰متر نیز ازآنجا تا وصل‌شدن به رودخانه سزار است و عرض تاج آبشار ۲۰ متر است.

در بالای آبشار، روبروی ایستگاه چشمه‌های پرآب متعددی دیده می‌شود که از دل کوه می‌جوشند و زمزمه‌کنان از وسط ایستگاه قطار گذشته و آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند.

هوای خنک و باطراوت، سرسبزی و شادابی کوه‌های بلند و دل‌نشین بیشه را به یک منطقه دیدنی و جذّاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

از شهرستان دورود به‌طرف آبشار مناطق دیدنی در کنار رودخانه سزار وجود دارد که می‌توان به آبشارهای فصلی و دائمی، آبشارهای یخی در زمستان و درختان متنوع اشاره کرد. فاصله این آبشار دیدنی تا خرم‌آباد نیز از طریق جاده ۶۴ کیلومتر است.

آبشار آب‌سفید، آبشاری از دل صخره‌های الیگودرز

آبشار آب‌سفید نیز آبشاری زیبا و دیدنی در منطقه ذلقی الیگودرز و به فاصله حدود ۵۰ کیلومتری از این شهر است. ارتفاع این آبشار حدود ۶۵ تا ۷۰ متر و عرض تاج آبشار آن، در فصل پرآبی حدود هشت‌متر است. آب این آبشار از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید و بسیار خنک است.

این آبشار به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد. می‌توان گفت، به‌‏این‌علت که آب آن به‌صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها، به‌شکل حباب سفید در می‌آید، به آب‌سفید معروف شده است.

امتداد مسیر دسترسی به این آبشار، زیارتگاه مومد حسن قرار دارد که در میان ساکنان مناطق بختیاری‌نشین از جایگاه بالا و قابل احترامی برخوردار است. مسیر دسترسی به آبشار آب‌سفید از روستاهای کاکلستان و قلیان است که با کوه‌های سربه فلک کشیده و درختان زیبای بلوط و گردو شما را همراهی می‌کند.

مسیر شهر الیگودرز تا آبشار آب‌سفید اتومبیل‌رو است.

قطرات خنک آب، اینجا همیشه بهار است

یکی از گردشگران آبشار آب‌سفید می‌گوید: فکر نمی‌کردم بعد از سپری‌کردن جاده و آب‌وهوای گرم درنهایت به منطقه‌ای برسم که این‌قدر آب‌وهوای خنک و تازه‌ای دارد.

وی ادامه می‌دهد: اگر نزدیک آبشار بایستید و قطرات خنک آب به پوستتان بخورد، احساس می‌کنید تازه اوایل بهار است.

این گردشگر با اشاره به اینکه از اصفهان به لرستان سفرکرده و می‌خواهد از مناظر طبیعی استان دیدن کند، گفت: طبیعت بکر و آب‌وهوای خنک این منطقه آن‌قدر شگفت‌زده‌ام کرده که قصد دارم، سال‌های بعد همراه خانواده و دوستان دوباره به این منطقه سفر کنم.

نزدیکی شهرستان الیگودرز به استان اصفهان باعث#شده تا اکثر گردشگران این آبشار طبیعی از استان اصفهان باشند.

یکی دیگر از گردشگران حاضر در آبشار پیرامون زیرساخت‌های گردشگری موجود در منطقه می‌گوید: در ورودی آبشار یک فضای باز و بزرگ برای پارک ماشین وجود دارد که این موضوع موجب رضایت گردشگران شده است.

وی بابیان اینکه مغازه‌های فروش خوراکی، سوغاتی و نوشیدنی نیز در دسترس است، تصریح می‌کند: در بین مسیر دسترسی به آبشار نیز سکوهای اسکان و آلاچیق وجود دارد و ما روی یکی از این سکوها چادر زده‌ایم و قصد داریم شب را در اینجا بگذرانیم.

این گردشگر ادامه می‌دهد: سرویس بهداشتی و روشنایی نیز در محل وجود دارد و مردم می‌توانند با اطمینان خاطر به آبشار آب‌سفید سفر کنند.

  • منبع خبر : سپهر نیوز