آب شرب روستای هاشم‌بگ در کوهدشت از ماه اسفند تاکنون به‌صورت مقطعی قطع می‌شود و اهالی در زمان شیوع کرونا دست‌به‌دامن چاه غیربهداشتی و چشمه شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کوهدشت، حجم بارش‌های کشور از ابتدای مهر تا تیرماه سال گذشته به ۳۳۵ میلی‌متر رسید و استان لرستان با هزار و ۱۵۸ میلی‌متر بارش به عنوان پربارش‌ترین استان کشور لقب گرفت.

استان لرستان در حالی پربارش ترین استان کشور را یدک می‌کشد که در این استان بیش‌از ۳ هزار روستای خالی از سکنه وجود دارد و ساکنان روستاها به دلایلی مانند کم‌آبی به نقاط مختلف کشور کوچ کرده‌اند، به‌طوری‌که براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ در لرستان  ۲ هزار و ۹۸۵ روستا دارای سکنه و ۴۳۰ روستا نیز خالی از سکنه عنوان شده‌است.

افت آب‌های زیرزمینی در کوهدشت که پنجمین استان بزرگ لرستان است و روزگاری نیز به‌عنوان انبار غله این استان نامیده می‌شد به ۲۲٫۵ متر رسیده و چاه‌های آب در این شهرستان به‌طور روزانه از مدار خارج می‌شود و همین کم‌آبی دامان برخی از روستاهای این شهرستان را گرفته، به‌طوری‌که در سال ۱۳۹۷ تعداد ۳۶ روستا که شامل ۱۰۳۵ خانوار است با کمبود آب مواجه بودند.

قطعی آب در کرونا

روستای هاشم‌بگ که از توابع بخش مرکزی کوهدشت است  براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ دارای ۸۵۴ نفر جمعیت بوده و اهالی این روستا از اسفند سال گذشته تاکنون با قطعی مقطعی آب شرب روبه‌رو هستند.

شیرهای آب در روستای هاشم‌بگ برای مردم مایه حیات را ارمغان نمی‌آورد و آنان در چند روز گذشته دست‌به‌دامان چاه آبی شدند که به گفته خودشان غیربهداشتی‌ست و همین آب در زمان شیوع کرونا سلامتی آنان را بیش‌تر تهدید کرده‌است.

خانم گراوند یکی از اهالی روستای هاشم‌بگ در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید که آب این روستا به‌صورت مقطعی قطع است، به‌طوری‌که اهالی در اسفند سال گذشته حدود ۲۵ روز فاقد آب شرب بودند.

به گفته او در اواخر اسفند حتی یک قطره آب هم از لوله‌های آب روستای هاشم‌بگ نمی‌چکید و پس‌از پیگیری‌های مداوم آب این روستا در آن زمان وصل شد.

گراوند اعلام می‌کند که پس‌از قطعی آب در اسفند در فروردین امسال نیز آب هاشم‌بگ به‌صورت چند روز در میان قطع بوده و هم‌اکنون نیز از روز گذشته آب این روستا به‌طور کامل قطع شده‌است.

کوچ برای آب

او که از قطعی آب در زمان شیوع کرونا نگران است می‌گوید که برخی از خانوارها مجبورند که از چاه آب یکی از اهالی که کاملاً غیربهداشتی و سرشار از انواع حشرات است، استفاده کنند.

این خانم هم‌چنین به دشواری تأمین آب برای دام‌ها اشاره و عنوان می‌کند که حتی برخی از اهالی آب را از خانواده‌هایی که دارای منبع ذخیره آب هستند،  تأمین می‌کنند و همه این تنگناها در حالی‌ست که مردم باید در خانه بمانند.

به گفته گراوند در زمان قطعی آب ظرف‌ها به‌صورت نشسته باقی می‌ماند و اهالی وقتی نمی‌توانند آب برای خوردن داشته باشند، چگونه می‌توانند که به توصیه‌های بهداشتی در زمان شیوع کرونا و شست‌وشوی مداوم دست‌ها عمل کنند؟

او می‌گوید برخی از اهالی روستای هاشم‌بگ برای تأمین آب مجبورند به روستاهای مجاور بروند و یا آب خود را از طریق چشمه‌ای که در داخل روستاست، تهیه کنند.

فرسودگی تجهیزات چاه آب

اکبر گراوند رئیس شورای روستای هاشم‌بگ به تسنیم می‌گوید که آب این روستا و چند روستای مجاور از طریق یک حلقه چاه آب تأمین می‌شود و همین عامل نیز بر قطعی مکرر آب روستای هاشم‌بگ افزوده‌است.

او اعلام می‌کند که برق چاه آب در روستاهای منطقه‌شان با کوچک‌ترین بارشی قطع می‌شود و چون تجهیزات چاه آب نیز فرسوده است، با تعمیرهای مداوم دچار خسارت می‌شود.

به گفته رئیس شورای روستای هاشم‌بگ لوله‌کشی این روستا هم‌اکنون در حال نوسازی‌ست، اما به‌دلیل طلب‌های پرداخت‌نشده پیمانکار که حدود ۲۵۰ میلیون تومان است،  این کار به سرانجام نرسیده‌است.

منازل سیل‌زده بازسازی شود

گراوند به سایر مشکلات روستای هاشم‌بگ اشاره و می‌گوید که آنتن‌دهی موبایل در این روستا نیز ضعیف است و اهالی باید به جاهای مرتفع بروند تا بتوانند تماسی برقرار کنند و تاکنون با وجود پیگیری‌های مدوامی که با اداره مخابرات کوهدشت داشته‌اند، اما این مشکل کماکان پابرجاست.

به گفته گراوند برخی از منازل روستای هاشم‌بگ فرسوده است و با وجود سیل‌های مدوام و تقاضای اهالی هنوز برخی از منازل تعمیر نشده، هر چند حدود ۱۲ مسکن سیل‌زده نیز در این روستا بازسازی شده‌است.

سعید کرم‌نژاد مدیر آبفار کوهدشت پیش‌از ادغام شرکت‌های آب‌‌وفاضلاب شهری و روستایی به تسنیم گفته‌بود براساس سرشماری سال ۹۵ روستاهای آبدار ۲۱۶، روستاهای بالای ۲۰ خانوار ۱۶۹روستا، روستاهای آبدار بالای ۲۰ خانوار ۱۶۶ روستاست که ۷۹ درصد کل روستاها آبدار و ۹۸ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار نیز آبدار هستند.

او هم‌چنین گفته‌بود تعداد روستاهایی که در شهرستان کوهدشت با تانکر آب‌رسانی می‌شوند، ۱۷ روستاست که با جمعیتی بالغ بر۲ هزار و ۶۳۰ نفر در این روستاها سکونت دارند و در فصل تابستان حتماً مشکل آب‌رسانی وجود دارد، چون کنترلی در مصرف آب در بخش کشاورزی نداریم.

ترکیدگی بخشی از خط انتقال آب

روابط عمومی امور آب‌وفاضلاب شهرستان کوهدشت به تسنیم می‌گوید که یکی از قسمت‌های انتقال آب شرب روستای هاشم‌بگ به‌علت شخم‌زدن زمین کشاورزی توسط برخی از کشاورزان این منطقه دچار ترکیدگی شده‌است.

به گفته او نیروهای اتفاقات امور آب و فاضلاب شهرستان کوهدشت پس‌از اعلام قطعی آب توسط اهالی به روستای هاشم‌بگ اعزام شده‌اند و امروز تا پایان وقت مشکل آب شرب آنان برطرف می‌شود.

روابط عمومی امور آب‌وفاضلاب شهرستان کوهدشت اعلام می‌کند که باتوجه به یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی در لرستان شهروندان در صورت مشکل برای آب شرب با سامانه ۱۲۲ که به‌صورت شبانه‌روزی فعال است تماس بگیرند.

بحران آب در حالی در کوهدشت از مرز هشدار عبور کرده که این شهرستان در میان دو رودخانه پرآب کشکان و سیمره واقع است، اما فرونشست خاک و خروج نفت و آتش از زمین بر تشدید کم‌آبی افزوده‌ تا برهوت خشک‌سالی بردشت‌های کوهدشت سایه اندازد و روستاییان را آواره از بی‌آبی کند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم