خرم آباد - ایرنا - شهردار نورآباد دلفان گفت: تجربه سیل ۱۲ فروردین و ششم اسفند سال جاری، ناکافی بودن امکانات و تجهیزات این شهرداری را برای مقابله با سیل اثبات کرد.

علی نجات نورعلی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: درگذشته اقدام مناسبی برای تامین تجهیزات و ماشین‌آلات موردنیاز جهت پیشکیری و مقابله با سیل اندیشیده نشده بود و امکانات موجود شهرداری نمی تواند جوابگویی بحران سیل باشد.
شهردار نورآبادبا بیان اینکه وقوع ۲ سیل ویرانگر در یک سال در این شهر نشان داد که نورآباد، در مقابل سیل آسیب پذیراست گفت:امیدواریم مسئولان استانی و کشوری شهرداری کم درآمد نورآباد را یاری کنند تا تجهیزات و ماشین آلات موردنیاز را تامین نماید.
وی افزود:شهرداری نورآباد یک شهرداری کوچک و کم درآمد است که توان تامین ماشین آلات و تجهیزات موردنیاز خودرا ندارد و نیازمند تخصیص اعتبارات از سوی مسئولان استانی و کشوری است.
شهردار نورآباد،بیان کرد: تجربه دوسیل ویرانگر سال‌جاری و سیلاب های سال گذشته نشان داد که نقاط شمال غربی ،شرق وجنوب غربی شهر نورآباد در مقابل سیل آسیب پذیر است .
وی افزود: متاسفانه کانال های انتقال آب، خوب طراحی نشده اند و سطح شهر نیز پائین تر از دو رودخانه گچینه و بادآور طراحی شده  که متاسفانه این عوامل موجب شده در هنگام بارش های سنگین شاهد وقوع سیل در سطح شهر نورآباد باشیم.
شهردار نورآباد خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات پیشگیرانه از سیل توسط این شهرداری، اجرای سه طرح توسعه و تعریض پل های منصورآباد،جهاد و شهرداری بود که باتوجه بااینکه سیل ششم اسفند ۲ برابر حجم سیل ۱۲ فروردین ماه بود در مسیر حوزه آبریز رودخانه ها مشکل چندانی نداشتیم.
نورعلی تاکید کرد : اگر این سه طرح مهم اجرایی نمی شد آب رودخانه ها و سیلاب از غروب پنجم اسفند وارد شهر می شد و خسارات به شهروندان به مراتب بسیارسنگین تر می شد.
شهردار نورآباد با اشاره به خسارات سنگین سیل به زیرساخت های شهری نورآباد،حمایت از شهرداری نورآباد را ضروری خواند و بیان کرد:با توجه به درآمد اندک این شهرداری که توان جبران خسارات وارده و تامین ماشین آلات مورد نیاز را ندارد امیدواریم توجه ویژه‌ای به این شهرداری شود تا بتواند مشکلات بوجود آمده  حل نماید
بارش های سیل آسا از دوشنبه پنجم اسفند ماه تا ظهر چهارشنبه در استان جریان داشت و بر اثر آن خسارتی به بخش های زیر ساختی استان وارد شد.
میانگین این بارندگی های در لرستان به ۱۰۴ میلیمتر رسید که در این مدت نورآباد با میانگین بارندگی ۱۴۴.۹ میلیمتر بیشترین بارش را داشته است.
این بارندگی ها در خرم آباد ۸۹ میلیمتر، بروجرد۱۱۷.۳، الیگودرز ۸۳.۱، کوهدشت ۹۴.۹، دورود۱۲۸.۸، الشتر۱۲۲،  ازنا ۸۹.۸، رومشکان ۹۹.۳ و سراب دوره ۱۰۵.۱ میلیمتربه ثبت رسیده است.

  • منبع خبر : خبرگذاری ایرنا